Samojezdne wypożyczone samochody były niegdyś tam na górze z latającymi pojazdami wznoszącymi się nad miastem, ale stały się czymś w rodzaju rzeczywistości, którą możemy zobaczyć, dotknąć i doświadczyć sami – jeśli oczywiście znasz jednego z ich twórców prototypów. Chociaż możesz nigdy nie zobaczyć samochodu do samodzielnej jazdy, a na pewno nie zobaczysz ich przez jakiś czas, istnieje wiele cech, które można znaleźć w nowych pojazdach, które niektórzy ludzie kochają, a niektórzy nienawidzą. Czy wynajmując samochód, decydujesz się na takie rozwiązania? A może nie? Istnieje wiele zalet i wad samochodów do samodzielnej jazdy, które należy rozważyć, co zostało przedstawione w tym przewodniku z wypożyczalni aut.

Zalety wypożyczonych samochodów do samodzielnej jazdy

Wypożyczone Samochody do samodzielnej jazdy są podzielone na różne „poziomy”, które są oparte na jakości i ilości autonomicznych cech. Wypożyczone samochody do samodzielnej jazdy, które istnieją obecnie na drogach, z reguły mieszczą się na poziomach 1 lub 2, co oznacza, że obecność i uwaga kierowcy będzie zawsze konieczna do kontrolowania pojazdu lub monitorowania jego prowadzenia i w razie potrzeby do jego korekty. Pojazdy poziomu 3+ są uznawane za pojazdy „z dala od kierowcy” i wymagają od kierowcy jedynie wykonywania określonych zadań. Pojazdy poziomu 3 są obecnie opracowywane i mogą być w ruchu drogowym już w 2021 r. Poziomy 4 i 5 charakteryzowałyby się jeszcze większym stopniem autonomii, pozwalając kierowcy spać w razie potrzeby. Opinia publiczna ma obecnie dostęp do takich funkcji poziomu 1 i 2, jak np:

 • Automatyczne centrowanie pasa ruchu
 • Tempomat adaptacyjny
 • Możliwości samodzielnego parkowania
 • Automatyczne zerwanie w przód
 • Rozpoznawanie znaków
 • Pomoc w kierowaniu

Niektóre pojazdy, takie jak Tesla, mogą oferować funkcję pełnego autopilota, w którym samochód będzie na wiele sposobów sam jeździł. Wciąż jednak trzeba będzie być w pojeździe i trzymać ręce na kierownicy, ponieważ nie jest on całkowicie adaptacyjny. Posiadanie bardziej powszechnych funkcji jest z pewnością impulsem dla każdego kierowcy, szczególnie jeśli jedziesz na długich dystansach.

Rezerwacja online wynajmu aut

Korzyści płynące z samodzielnej jazdy wynajętym samochodem obejmują

 • Zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy na długich dystansach na autostradach;
 • pomoc w ograniczaniu kolizji;
 • pomoc w przestrzeganiu zasad ruchu drogowego (koniec z pułapkami prędkości!);
 • oraz pomaganie w utrzymaniu się na pasie ruchu.

Oczywiście, jeśli mówimy o w pełni autonomicznych wypożyczonych samochodach do samodzielnej jazdy w przyszłości, plusy są następujące:

 • Nie ma potrzeby jazdy;
 • nie ma potrzeby posiadania pojazdu, bo teoretycznie można by zapisać się na planowaną taksówkę;
 • i nie ma potrzeby spędzać czasu na parkowaniu, ponieważ pojazd mógłby cię podrzucić i zaparkować samemu.

Wady wypożyczonego auta do samodzielnej jazdy

Wady wypożyczonych samochodów samobieżnych istnieją. Jeśli posiadasz samochód z tymi cechami, możesz spodziewać się premii za możliwość, a istnieje ogromne ryzyko, że systemy zostaną uszkodzone lub z czasem ulegną awarii. Mały wypadek samochodowy może uszkodzić system komputerowy pojazdu, a wtedy trzeba będzie odpisać cały pojazd, a za kaliber i koszt trzeba będzie jeszcze zapłacić z kieszeni, aby wymienić samochód na nowy. Dodatkowo, nie każdy jest chętny do oddania swojego bezpieczeństwa w ręce zautomatyzowanego pojazdu. Sceptycyzm co do niezawodności systemów sztucznej inteligencji w nietypowych warunkach jest bardzo duży. Musisz długo i intensywnie zastanawiać się, czy nie czujesz się komfortowo pozwalając jeździć samemu swojemu wynajętemu samochodowi. Osoby mieszkające w zatłoczonych miastach muszą również zastanowić się, ile uwagi będą musiały poświęcić pojazdowi w ruchu ulicznym; jeśli kierowca nie jest w stanie docenić autonomicznych cech, to istnieje mniejsza motywacja do płacenia za nie premii.

Tak więc, krótko mówiąc, wady samochodów samobieżnych obejmują:

 • potencjalne koszty napraw;
 • koszt samego pojazdu;
 • oraz potencjalną niezdolność do pełnego wykorzystania cech autonomicznych.

Oczywiście dopóki nie pojawią się one na rynku i nie zostaną wprowadzone w życie, wszystkie te wady są czysto spekulacyjne.

Rzeczywistość samochodów samobieżnych

Prawdziwie samojezdny samochód jest jeszcze lata, a nawet dekady drogi, ale technologia ta jest rzeczywiście dobrze wykorzystywana już teraz. Jedno jest jednak pewne: wciąż jesteśmy na drodze do pojazdu samojezdnego poziomu 4 lub 5, a ponieważ te cechy są rozwijane, z pewnością zostaną wprowadzone do głównego nurtu i będą bardziej dostępne marki i modele.