Goście tańców formalnych często uczestniczą w parach jako konwoje lub „daktyle” dla siebie nawzajem. Termin „jelec” odnosi się do chodzenia bez konsorcja do tańca zorganizowanego dla par. Taniec zazwyczaj odbywa się wieczorem, choć niektóre z nich odbywają się wcześniej w ciągu dnia, tak zwane tańce herbaty.

Piniata urodzinowa w karnawale

Niecodzienne tańce to tańce, które nie mają formalnej sukienki; mogą to być imprezy szkolne i społeczne, rave, zabawy wieczorne dla gości na pokładzie statku wycieczkowego oraz imprezy organizowane na niektóre wakacje, takie jak Halloween i Mardis Gras.
Szkolny taniec jest tańcem sponsorowanym przez szkołę i może być przypadkowy lub formalny. Początkowo tańce szkolne ograniczały się początkowo do krajów zachodnich, chociaż szkoły w innych krajach zaczynają się tego typu imprezy. Niektóre szkoły, takie jak szkoła średnia Arlington w Arlington, Massachusetts, zakazują tańców szkolnych, powołując się na płeć i problemy z alkoholem. O urodzinowych atrakcjach dla dzieci więcej: urodzinowe spa dla dzieci.

imprezy dla dzieci

Piniata urodzinowa na dyskotece

Jednym z najważniejszych szkolnych tańców jest prom, stosunkowo formalne wydarzenie zarezerwowane dla uczniów klas gimnazjalnych i starszych. Niektóre szkoły goszczą zimowe, podobne wydarzenie dla niższych klas. W latach pięćdziesiątych XX wieku nieformalne szkolne tańce w Stanach Zjednoczonych nazywane były często chmielem skarpetkowym. Tradycyjny taniec Sadie Hawkins może być formalny lub półformalny.

Jednym z rodzajów tańca formalnego, zwanego piłką, jest impreza taneczna, podczas której goście ubierają się formalnie. W kulturze zachodniej mężczyzna może nosić białe krawaty, a kobieta może nosić suknię z piłką. Obiadowe tańce są tańcami formalnymi, gdzie serwowana jest kolacja. Często styl muzyki granej na piłce najlepiej nadaje się do tańca towarzyskiego.

Popularność piniaty urodzinowej

W Australii imprezy taneczne cieszą się popularnością wśród nastolatków, do tego stopnia, że wiele imprez tanecznych organizowanych jest specjalnie dla nastolatków w klubach nocnych lub innych miejscach, które pozwalają na udział nieletnich gości, którzy zazwyczaj nie mogą w nich uczestniczyć ze względu na miejscowe prawo.
Imprezy taneczne zazwyczaj odbywają się w nocy i mogą być organizowane w prywatnych domach, barach, salach gimnastycznych, klubach nocnych, domach kultury, salach balowych lub innych dużych otwartych przestrzeniach, które mogą być używane jako parkiet do tańca przez wiele osób jednocześnie.

Muzyka na imprezach tanecznych jest zazwyczaj odtwarzana za pośrednictwem systemu PA lub potężniejszego systemu nagłośnieniowego i jest często dostarczana przez DJ’ a, który wybiera i odtwarza wcześniej nagrane piosenki z płyt winylowych, płyt kompaktowych lub laptopa, jednak niektóre z nich są wyposażone w instrumentalistów na żywo lub muzyków grających swoją muzykę na żywo na instrumencie lub z laptopem. Raves i inne duże, nowoczesne imprezy taneczne wykorzystują efekty wizualne i oświetleniowe, takie jak lampy stroboskopowe i dymownice.